TIP #70: Obhájit svůj (diplomní) projekt

2017/06/13 / Tip: efektivita architekta / Tip: Inspirace / Tip: motivace / Tip: prezentace / Tip: projekt / TIPY Architekta 21.století

Alebo „Pár tipů k obhajení svého diplomního projektu“

Ústna obhajoba dôležitého projektu môže byť dosť stresujúca záležitosť. Sedí tam viac ako jeden architekt, možno i nejaká známejšia osobnosť architektury. Vy najprv nejaký ten (dlhý) čas čakáte na svoje poradie a potom vyvesujete svoj projekt, alebo púšťate prezentáciu, ktorou musíte zaujať, presvedčiť, obhájiť pred už dosť unavenou porotou plnou odborníkov. Bol som svedkom aj neúspešných pokusov pri týchto veľkých obhajobách svojej práce a poviem hneď z akých dôvodov sa tak stalo. U nás vo visuin trénujeme a pomáhame vytvoriť prezentácie architektov pre developerov, laikov, verejnosť a taktiež i obhajoby pre diplomové či bakalárske projekty. Preto som sa rozhodol, že skúsim pár dôležitých bodov k tomu spísať.

 1. Nebuďte ješitný. Namyslený. Arogantný.

  Načúvaj výtkam a reaguj na ne pokojne a pokorne. Diplom je veľmi citová záležitosť. Naštastie sa obhajuje s niekoľko týždňovým odstupom, pretože ináč by to bolo ešte viac citovo zafarbená obhajoba. Vždy padnú citlivé kritiky, alebo nepríjemné otázky na ktoré je potreba reagovať. Treba si však uvedomiť, že ten projekt nie ste vy. A jednak, že architektura je o argumentácii a názore. Čiže sa najprv presvedčte, či ste podnet správne pochopili a potom zvážte, či je pravdivý alebo nie. Až potom reagujte. Porota nemusí mať vždy pravdu, ale je dobré nehádať sa, ale byť inteligentný.

 2. Sústreď sa pri prezentácii na časti projektu, ktoré ťa bavili.

  Nehovor tudíž o všetkom. Čas je krátky a drahý. Nehovor určite o záchodoch a o veciach ktoré sú minoritné. Podpor svoje riešenie zadaním, z ktorého vzišlo. Pridaj hlavnú myšlienku. A svoje vlastné vloženie sa do projektu. Čo je špeciálne na tom projekte, kto nik iný nemá? Nenechávajte to hľadať porotu. Hľadanie pozitív je ťažšie ako hľadanie negatív a unavená porota to nebude robiť za teba.Vysvetli, prečo si vobec robil to a nie niečo iné.

 3. Neukazuj dobré veci. Ukazuj len tie najlepšie!

  Určite si toho k diplomu urobil mnoho, tak ako ku každému projektu. Ale je potreba odolať ukazovať všetko. Skôr vyskladať tie najlepšie, najsilnejšie veci do kratšej ale ráznej prezentácie. Preto sa aj prezentácia nerobí na poslednú chvíľu, ale pár týždňov dopredu, aby sa veci uležali a aby si videl, čo je potreba dopracovať pre údernosť.

  Týmto veciam sa intenzívne venujeme na kurze efektívnej prezentácie, či v ateliéri prezentácie, alebo na rozvojových meetingoch o stratégii prezentácie.

 4. Pár formálnych vecí na závěr…

  Stojte k porote čelom. Rozprávajte nahlas. Buďte fajn a dôstojne oblečení. Primerane sa usmievajte. Majte prezentáciu kratšiu ako je stanovený čas. Na záver poďakujte.

Veľa štastia a rozumu :-)

DDZ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

Copyright 2012-2016 © Visuin
Kopírování, publikování nebo další šíření obsahu webu
jen s písemným souhlasem. Všechna práva vyhrazena.

Zóna Zdrojů      O Visuin       Obchodní podmínky       Kontakt