TIP #74: Co (ne)dělat v létě.

2017/06/17 / Tip: motivace / TIPY Architekta 21.století

Původní blog z 8.7.2013 přepsán a reblogován.

Letní prázdniny jsou skvělé období, kdy můžete více objevit sebe. Hlavně tím, komu-čemu se zvykneme věnovat. Vlastní retrospektíva

První myšlenka by neměla patřit „co budu dělat“, ale spíše „kde jsem“ – mentálně. Co vše jsem dělal,  jakých úspěchů, neúspelchů jsem dosáhl. Co si z toho vezmu do budoucna. Letní melsíce můžeme vnímat jako „čekpoint“ na přehodnocení toho, co se událo v prešlém období a jak to hodnotím.

Prítomnosť

Následne „čo s tým plánujem robiť“. Niektoré letá som prežil bez plánu „len tak zo dňa na deň“ a nebolo to ono. Buď niekto iný urobil za mňa plán a tak som sa niesol na vlne – vtedy si aj človek oddýchne, ale stane sa pasívnym. Alebo som plán nemal a vtedy sa začal dostavovať „depka“. Preto som veľmi rýchlo pochopil: „Naplánuj si aj chvíle voľna“.

Budúcnosť

A nakoniec „kam sa chcem dostať“. Čím konkrétnejší plán mám tým viac ma napĺňa je ho splnenie.

Občas používame prázdniny, aby sme dotiahli resty. Avšak úspešný človek sa pozná podľa toho, že takéto obdobie využije proaktívne. Čiže s investíciou do budúcna nie do hasenia minulých problémov. Napríklad učením sa vecí, ktoré vie že počas semestra už nebude čas. Alebo urobím si portfólio, keď na to mám priestor, nie v časovom tlaku počas školy, práce..

Vizualizácia

Aby sme si svoje plány zapamatali, vytvoríme si skicku (niečo ako úvodny obrázok), na ktorú sa každý deň môžme pozrieť, či dnešný program smerujeme tam, kam sme stanovili. Najlepšie je proste hodiť plány na papier. Nenechávať ich v hlave.

Preto léto nepremárnite bez vízie a nejakú si „namiešajte“ ;-)
Každopádne, ak sa Vám leto nepodarí podľa Vašich predstáv, nič si z toho nerobte. Každá skúsenosť je na niečo dobrá. Dokonca tie negatívne nás posúvajú omnoho ďalej.

A nakoniec: Poďte sa „objaviť“ v zozname, prípadne inšpirujte ostatných: Čomu sa budete venovať v léte. Zaškrtajte a po odoslaní mrknite, čomu sa najviac venujú ľudia vo vašom veku.

Ak nevidíte spodok formulára skrolujte v jeho okne.

 

Copyright 2012-2016 © Visuin
Kopírování, publikování nebo další šíření obsahu webu
jen s písemným souhlasem. Všechna práva vyhrazena.

Zóna Zdrojů      O Visuin       Obchodní podmínky       Kontakt