Asi víte, že když se topíte, tak neřešíte, zda budete mít hotové portfolio?To je jasně známá věc, ale až na začátku 20.století ji popsal psycholog, Abraham Maslow a nazval ji Maslowova pyramida potřeb/hodnot.
Funguje jednoduše a téměř nekompromisně. Když nemáte naplněné spodní potřeby, jen těžko budete plnit ty vrchní. A proto příklad s topením se.
Jaké jsou to potřeby?
Čtěte od zdola nahoru.
Podrobnější pyramidu potřeb najdete zde. Je povedená, jen je anglicky.
O architektuře a potřebách, by se dalo říct, že pokud nemáte uspokojené nižší potrřeby – např. fyziologické, jako je spánek, jídlo, či teplo, můžete darmo chtít vymýšlet ateliér, nebo navrhnout projekt – sebarealizace. Proto např. „nocovky“ nefungují. Extrémně se vyčerpáme a vyčerpáme k tomu ještě zdroje z nadchádzejících dnů. Abychom mohli dokázat velké věci a efektivitu, musíme plánovat čas pro všechny potřeby, ne jen pro práci.
To mě osobně trvalo velmi dlouho pochopit, protože na škole člověk není téměř za nic zodpovědný. A tak si myslí, že může fungovat reaktivně = neudržitelně.
Na závěr jedna zajímavost na zamyšlení. Maslow na smrtelné posteli svojí pyramidu hodnot přehodnotil a na vrchol zařadil sounáležitost a být se svou rodinou.
Další zajímavé zdroje k tomuto tématu a více do hloubky, kdo by chtěl:
http://www.vedeme.cz/pro-vedeni/kapitoly-vedeni/65-teorie-motivace/85-teorie-motivace.html