TIP #60: 4 body ako úspešne dokončiť projekt

Posledné týždne pred finišom školského projektu sú vždy perné.  Ale keď viete presne čas dokedy musíte odovzdať, môžete to využiť vo svoj prospech. Môžete si urobiť tzv. Bojový plán. Ten vám pomze optimalizovať celkový priebeh.

Venujte nasledujúcim bodom čas (2 pomodoro) a garantujem, že sa vám vráti zmysel do toho čo robíte.

1. Zistite celok.

Spíšte si všetko čo musíte urobiť, aby ste úspešne odovzdali. 1 Úloha = „TASK“ (výkresy, činnosti, spánok, ná/tisk, model )

2. Rozdeľte

V každom „tasku“ stanovte minimum a maximum prací, ktoré by ste mohli urobiť aby bol „task“ považovaný za hotový. „Task“ by nemal byť väčší ako 1-2 dni. Ak sa tak stane. Rozdeľte ich ešte na menšie časti. Aby to vždy bolo max. 2 dni. Ináč sa v danej úlohe stratíte.

3. Naceňte

Každú z variant neceňte časom/ hodinami. K tomu všetkému si dajte „20-25% časový bonus!“ (Rezervu) Vás odhad môže byt skreslený alebo vždy sa niečo skurví.

Čas spočítajte a musí vám vyjsť nižšie ako celkový čas do deadline. Ak sa tak stane, pohľadajte, kde by ste mohli ešte ubrať. (Väčšinou tu sa uberá zo spánkového bloku. Pretože predtým sa to flákalo alebo donekonečna prerábalo. Alebo ste predimenzovali zadanie ako celok, ktorý nevojde do času/ semestru. )

Veľmi často platí, čím konkrétnejšie činnosti za konkrétnejší čas máte, tým viac toho urobíte.

Príklad. TASKu: Rez pozdĺžny v merítku 1:50. Zaberie: 1 deň (neurčité merítko preto delíme ďalej = 7 hodín práce = 14 pomodoro. Viete, že medzi pomodoro vždy oddychujete. Takže máte v tom aj pauzy.
Čo v každom pomodoro budem robiť? Je potreba konkrétne rozpísať.
1. pomodoro = skúšobný výtisk + dokreslenie rukou čo je potreba
2. pomodoro = Klikanie najväčších chýb. 

3. pomodoro = ….
10. pomodoro = finish + kontrolujem exportujem a skúšobne tlačím.
11. – 14. pomodoro = časová rezerva.

4. Pusťte sa do práce.

Nevenujte sa interentu. Pracujte 25 minút a posudzujte výlsedok v každej pauze. Ak sa Vám v priebehu niečo nebude chcieť robiť. Reflektuje sa, prečo danú vec máte urobiť. Čo sa tým zmení, keď ju spravíte. Je celkom možné, že budete mať niektoré „Tasks“ nezmyselné. Z pohľadu toho čo potrebujete odprezentovať / ukázať. Vždy myslite na globálny výsledok = úspešné uzatvorenie semestra/ ateliéru. Čiže čo získate na konci, až to odovzdáte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..